Grandininiai stropai – viena patikimiausių kėlimo jungčių

Grandininiai stropai – viena patikimiausių kėlimo jungčių, kurią renkasi įvairiausių pramonės šakų atstovai. Grandiniai lynai yra pritaikyti dirbti sudėtingomis sąlygomis, vyraujant kardinaliai skirtingai temperatūrai. Tokie stropai ne tik užtikrina saugų, įvairios paskirties sunkiasvorių krovinių kėlimą, bet ir džiugina puikiais ilgaamžiškumo rodikliais. Visgi, kaip ir bet kurios kitos kėlimo jungties, taip ir grandininius stropų būklę reikia reguliariai tikrinti. Kaip atliekamas grandininių stropų tikrinimas ir kaip dažnai reikia įvertinti jų būklę?

Išsami grandininio stropo patikra ir jos dažnumas

 

Visiškai nesvarbu, ar naudojami nauji, iš pažiūros visiškai nepažeisti stropai, ar daug metų naudoti, suremontuoti grandininiai lynai – juos reikia tikrinti reguliariai. Išsamią grandininio stropo patikrą turėtų atlikti kompetentingas asmuo, kuris puikiai išmano grandininio stropo sandarą ir geba įvertinti stropo būklę pagal visus, jai keliamus saugumo reikalavimus. Dažniausiai visi grandininiai stropai savo komplektacijoje turi specialią metalinę etiketę, kurioje nurodomas identifikavimo numeris, apkrovos riba ir kita svarbi informacija, kuri ypatingai praverčia tiek stropo naudojimo eigoje, tiek patikros procese. Savaime suprantama, jog kiekviena kėlimo jungtis turi būti tikrinama kiekvieną kartą, prieš ją naudojant. Išsami ir itin detali grandininio stropo patikra turėtų būti atliekama ne rečiau nei kartą per metus. Atvejais, kai stropas yra naudojamas itin dažnai arba vyraujant sudėtingoms darbo sąlygoms, išsamios patikros procesai turėtų būti atliekami kartą per tris mėnesius.

Grandininio stropo patikrinimo eiga 

 

Tikrinant grandininio stropo būklę, labai svarbu ištiesti lyną per visą jo ilgį ir pakabinti gerai apšviestoje vietoje, tam, kad neliktų nepastebėti net menkiausi kėlimo jungties trūkumai. Didžiąją dalį grandininio stropo pažeidimų galima pašalinti ir suremontuoti. Grandininį stropą reikia remontuoti arba jau negalima naudoti, jeigu patikros metu pastebėjote šiuos trūkumus:

  • Stropo susidėvėjimas apima didesnę nei 15% viso jungties skermens dalį;
  • Pastebėjote plyšius, trūkius arba įpjovas bet kurioje stropo dalyje;
  • Pastebėjote bent vieną sudegusį arba korozijos pažeistą grandininio stropo komponentą;
  • Pastebėjote ištemptas, išsilanksčiusias, pirminę savo formą praradusias grandines

Patikros metu svarbu patikrinti ne tik patį grandininį lyną,  bet ir kitus jo komponentus, tokius kaip žiedą, kablius ir t.t. 

Klaidos, kurių negalima daryti naudojant grandininius stropus

 

Grandininių stropų gamintojai visada pateikia detales rekomendacijas, kaip reikėtų naudotis grandininiais stropais ir kokioms kėlimo užduotims jie yra pritaikyti. Tačiau net ir kompetentingi, kasdien su tokio tipo kėlimo jungtimis dirbantys specialistai, kartais neišvengia neapdairių klaidų, kurios kelią grėsmę tiek krovinio, tiek pačio darbuotojo saugumui. Rekomendacijos, kurios padės išvengti neapdairių klaidų ir į kurias būtina atsižvelgti naudojant grandininius stropus:

  • Nejudinkite krovinio keldami stropą į viršų arba nuleisdami jį į apačią;
  • Nepalikite kabančio krovinio be priežiūros;
  • Nenaudokite susidėvėjusių, savo funkcionalumą praradusių, pažeistų stropų;
  • Niekada neviršykite rekomenduojamų apkrovos rodiklių;
  • Jokiais atvejais nenaudokite grandininiam stropui nepritaikytų priedų;
  • Nevirinkite ir kitais būdais neapdorokite grandinės sudedamųjų dalių, tai ženkliai sumažina keliamąją galią;
  • Niekada nestovėkite vienoje linijoje arba visiškai šalia įtemptos stropo grandinės;
  • Niekada nevaikščiokite toje vietoje, kurioje yra kabantis sunkiasvoris krovinys.
  • Grandininiai stropai tikrai yra patikima, efektyvi ir labai saugi kėlimo jungtis. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad jų efektyvumą ir funkcionalumą įtakoja ne tik techniniai parametrai, bet ir stropą naudojantys žmonės. Norint dirbti saugioje aplinkoje ir išvengti itin skaudžių nelaimių, būtina vadovautis gamintojo pateiktomis rekomendacijomis, periodiškai atlikti grandininių stropų būklės patikrą ir ,savaime suprantama, nedaryti neapdairių klaidų.