Kokybiška apsauga nuo kritimo iš aukščio – kas tai?
Kas metai statybų aikštelėse žūva keletas darbininkų Lietuvoje. Tai didelė tragedija ir netektis visiems, bet kokios tų žūčių priežastys? Viena iš dažniausių priežasčių – neteisingas apsaugos priemonių naudojimas. Dirbant aukštyje, tiesiog būtina naudoti specialią apsaugą nuo kritimo - aukštalipių įrangą), kad būtų išvengta baisios tragedijos.
Paprastai aukštalipių įranga yra pakankamai kokybiška ir saugi, tik su viena sąlyga – ją reikia tinkamai prižiūrėti ir naudoti. Kai virvės ar diržai nusidėvėjusios, pažeistos karščio ar turinčios fizinių pažeidimų, apie kokį saugumą galima kalbėti? Prieš lipant į darbo vietą, būtina itin atidžiai patikrinti turimą apsaugą nuo kritimo iš aukščio, kad būtų galima pradėti darbą.
Kokie yra pagrindiniai apsauga nuo kritimo iš aukščio elementai?
Apsauga nuo kritimo iš aukščio – tai ne tik diržai aplink juosmenį. Yra gausybė elementų, kurie padeda sunkiame aukštalipio, statybininko, valytojo, elektriko, reklaminių stendų prižiūrėtojo ar gelbėtojo-ugniagesio darbe.
- Apraišai. Tai specialūs diržai, kurie prisegami per juosmenį, pečius ir kojas. Prie jų yra tvirtinami saugos virvės ir visi kiti tvirtinimo elementai. Apraišai būna įvairių formų ir paskirčių pagal žmogaus svorį, ūgį ir darbo pobūdį.
- Saugos virvės. Tai virvės, kurios yra tvirtinamos prie nugaros arba pilvo srityje esančių apraišo kilpų. Lipdamas darbuotojas turi nuolatos užsegti saugos virvę ant stabilios konstrukcijos. Kartais turi būti naudojamos dvigubos saugos virvės su dviem užsegimo kabliais. Taip pat gali būti naudojamos tampomos virvės su prietaisu sušvelninančiu kritimą.
- Vedlinė. Kai nėra galimybės užkabinti saugos virvės kablių ant stabilių konstrukcijų yra montuojama tam tikra speciali konstrukcija su bėgeliu – vedlinė. Joje įmontuotas specialus slenkantis laikiklis, kuris ir atlieka visą saugumo darbą. Šis sprendimas gali būti ir horizontalus ir vertikalus. Jis naudojamas ir tada, kai abi aukštalipio rankos turi būti laisvos.
- Kritimo sulaikymo blokas. Jei rizika nukristi yra didelė, arba naudojama gana ilga saugos virvė, gali būti montuojamas specialus kritimo sulaikymo blokas. Jo tikslas – sustabdyti krentantį žmogų ir neleisti jam įgauti pagreičio.
- Ankeravimo taškai. Specialūs prietaisai, skirti įstatyti tarp dviejų betono plokštumų arba tvirtinamas prie konstrukcijos. Jie įstatomi stabiliai, prie jų tvirtinamos apsauginės konstrukcijos ir saugos virvės.
- Karabinai ir kabliai. Karabinai – tai plieniniai žiedai su užsukimo mechanizmu, skirti sujungti įvairias aukštalipio priemones. Kabliai yra taip pat specialūs, su vienpusiu užkabinimu, kuris nesunkiai leidžia užkabinti kablį, bet jis apsaugomas nuo atsitiktinio atkabinimo. Atkabinti galima tik paspaudus tam tikrą svirtelę.
- Kopimo įtaisai yra skirti kopti virve. Tai savotiškos rankenos, kurios pagerina virvės suėmimą ir efektyviai leidžia kopti į viršų ar leistis žemyn.
- Aukštalipių suoliukai. Tai specialūs pakabinami suoliukai, ant kurių aukštalipys gali atsisėsti ir tinkamai prisitvirtinęs dirbti savo darbą ilgesnį laiką.
- Įrankių krepšys. Aukštalipiai naudoja specialų įrankių krepšį, kuris taip pat yra kabinamas prie apraišų arba atraminių konstrukcijų.
- Aukštalipio šalmas. Tai būtina priemonė kiekvienam aukštalipiui, kaip ir bet kuriam kitam statybininkui. Šalmas apsaugo nuo iš viršaus krentančių objektų.
Esminiai tvirtinimo elementai – virvės ir jungtys
Pats pagrindinis tvirtinimo elementas yra lynas arba virvė. Žmonių kėlimui naudojamos nailoninės arba polipropileno virvės. Jų skersmuo yra skirtingas, todėl jos gali atlaikyti skirtingus svorių kritimus. Trūkimo riba yra matuojama kiloniutonais. Pavyzdžiui, 8 mm skersmens nailoninė virvė gali išlaikyti daugiau nei 13 kiloniutonų arba 1300 kg svorį. 18 mm skersmens virvė išlaiko 64 kiloniutonus arba 6500 kg svorį. Taigi, suaugusį 100 kg su apsaugos priemonėmis ir įrankiais sveriantį vyrą 8 mm nailoninė virvė išlaiko be didelių problemų. Kodėl virvė tokia plona? Ji taip pat turi savo svorį. Jei reikia labai ilgos virvės, ji gali sverti nemažai. Pavyzdžiui 220 metrų ilgio 18 mm skersmens virvė sveria 44 kg. Tokio svorio taip paprastai į viršų neužneši, reikia naudoti specialias priemones. 8 mm virvė kur kas lengvesnė ir sveria 8,5 kg (220 metrų ritinys). Ją gali nešti ir pats aukštalipys.
Tvirtinimo jungtys – kitas svarbus momentas. Tai įvairūs karabinai, kabliai, templės, skriemuliai. Jų tikslas – tvirtai ir užtikrintai sujungti ir įtempti lynus bei virves, kad aukštalipiai galėtų jaustis saugūs ir kokybiškai atlikti savo darbą.
Renkantis apsaugą nuo kritimo iš aukščio labai svarbus sertifikavimas. Tik sertifikuoti gaminiai gali būti naudojami darbui aukštije. Sertifikatas gamintojui suteikiamas po ilgų bandymų ir testavimų ekstremaliose sąlygose, todėl įrangos kokybę apsprendžia sertifikavimo laboratorijos, o ne tradiciniai rinkodaros triukai.