Patarimai, kaip išsirinkti trosą

Kas svarbu žintoti renkantis trosus?

Vieno ar kito tipo trosai yra naudojami labai plačiai. Tai yra stabili, tvirta ir patikima jungtis, kuri praverčia tiek kėlimo darbuose, tiek krovinių ar konstrukcijų tvirtinimo užduotyse.  Nors su trosų poreikiu susiduriama labai dažnai, tačiau juos tinkamai pasirinkti moka toli gražu ne visi. Kartais vartotojai susikoncentruoja į visiškai nesvarbias, antraeiles troso savybes, tačiau pamiršta įvertinti esmines charakteristikas. Šiame straipsnyje pasidalinsime pagrindinėmis taisyklėmis, kuriomis vadovaujantis be didelių pastangų pasirinksite trosą, maksimaliai pritaikytą konkrečiai darbinei aplinkai bei individualioms užduotims.

Trosą sudarančių gijų skaičius 

Visi trosai turi savitą konstrukciją. Nors rinkoje galima įsigyti ir vientisos konstrukcijos trosus, labiausiai paplitę ir dažniausiai naudojami – lynai, kurių konstrukciją sudaro tam tikras gijų skaičius. Gijų skaičius daro didelę įtaką troso eksploatacinėms savybėms, todėl jį įvertinti labai svarbu. Sakykim, trosas, kurio konstrukcija yra sudaryta iš 20 – 30 gijų, pasižymi geresnėmis lankstumo savybėmis. Todėl atvejais, kai reikalinga manevringa, lanksti ir lengvai kontroliuojama jungtis, visada pirmenybę reikėtų skirti didesnį gijų skaičių turinčiam lynui. Analogiškai, pavyzdžiui, iš 8 gijų sudarytas trosas nebus toks lankstus, tačiau jis turės kitų stipriųjų savybių. Tokio tipo trosas yra atsparesnis dilimui, nes jo sandarą sudaro storesnės, tvirtesnės gijos, kurios efektyviau atsispiria mechaniniams pažeidimams. 

Tempimo stiprumas

Lyno atsparumas tempimui įprastai priklauso nuo jo matmenų ir konstrukcijos. Labiau tempimui atsparūs trosai dažniausiai yra brangesni, tačiau tikrai ne kiekviena darbinė užduotis įpareigoja pasirinkti labiausiai tempimui atsparią priemonę. Vertinant troso atsparumą tempimui, reikėtų vadovautis taisykle, jog pasirinktas lynas niekada neturėtų būti veikiamas apkrovos, kuri viršija 50% jo trūkimo apkrovos. Sertifikatus turintys ir saugumo reikalavimus atitinkantys trosai visada yra pažymėti tam tikra SWL reikšme, kuri ir nurodo saugios darbinės apkrovos ribas.

Troso atsparumo savybės   

Norint nepermokėti ir pasirinkti optimalų troso variantą, visada reikėtų iš anksto numatyti, kokioje darbinėje aplinkoje jis bus naudojamas, ir, kokioms aplinkos sąlygoms jis turėtų būti atsparus. Sakykim, jeigu trosas darbinėje aplinkoje gali susidurti su padidinta korozijos rizika, tuomet reikėtų rinktis nerūdijančio plieno arba cinkuotą lyną, nes jie yra atsparūs korozijai. Jeigu korozinis poveikis yra labai stiprus, tuomet šiuos lynus dar galima papildomai tepti specialių rūšių tepalais, kurie dar pagerins jungties atsparumo korozijai savybes. Visgi, tikrai ne kiekvienoje darbinėje aplinkoje susiduriama su korozijos tikimybe, todėl kartais poreikius puikiai pateisina ir įprastas plieninis trosas.

Pasipriešinimas sukimuisi 

Troso pasipriešinimas sukimuisi – savybė, kurią daugelis vartotojų pamiršta įvertinti. Visgi, šis dalykas yra labai svarbus. Standartiniai, 6 ar 8 gijų lynai nėra geriausias pasirinkimas atvejais, kai reikia pritvirtinti laisvai kabantį krovinį ar atlikti krovinio perkėlimo darbus, nes šio tipo trosai nepasižymi dideliu pasipriešinimu sukimuisi. Jeigu darbinė užduotis įpareigoja pasirinkti itin stabilų, efektyviai sukimui pasipriešinantį lyną, reikia rinktis specialia konstrukcija pagrįstus trosus, kurie išlieka stabilūs net ir veikiami didesnių apkrovų. Pavyzdžiui, tikrai gerą pasipriešinimą sukimuisi turi trosai, kurių konstrukciją sudarantys sluoksniai yra susukti priešingomis kryptimis. Tokia gamybos technologija subalansuoja sukimosi jėgą ir dėl to, trosas išlieka stabilesnis.

Vadovaujantis šiais kriterijais, tikrai pavyks surasti lyną, maksimaliai pritaikytą individualioms darbinėms užduotims. Žinoma, reikėtų nepamiršti įvertinti ir troso kokybės. Visiems savo klientams norime priminti, kad visi, darbinėje aplinkoje eksploatuojami trosai ar bet kokios kitos jungtys privalo atitikti keliamus saugumo reikalavimus ir turėti, tai patvirtinančius sertifikatus. Be to, reikėtų nepamiršti ir reguliarios jungčių patikros.

Užklausos forma

Reikia papildomos informacijos apie produktą ar paslaugas? Norite gauti komercinį pasiūlymą? Užpildykite užklausos formą ir mūsų specialistai atsakys į visus Jūsų klausimus.