Plieno sandara pagrįsti trosai – labai svarbus ir naudingas darbo įrankis, naudojamas įvairiose pramonės srityse. Natūralu, kad visos pramonės šakos yra suinteresuotos kuo ilgiau pratęsti kėlimo įrangos ir kėlimo jungčių tarnavimo trukmę, nes šios darbo priemonės reikalauja nemenkų investicijų. Vis tik, reikėtų nepamiršti, kad pažeistas, funkcionalumą praradęs trosas gali sukelti darbo prastovas ir, žinoma, grėsmę darbuotojų sveikatai. Priežasčių, kodėl trosai susiduria su vieno ar kito tipo pažeidimais, gali būti labai daug. Kiekvieną iš jų reikia vertinti labai rimtai, nes pažeisti trosai darbo produktyvumui ir saugai kelia labai didelį pavojų. Visiškai išvengti troso pažeidimų greičiausiai būtų labai sunku. Visgi, žinant rizikas, kurios gali pakenkti troso būklei, nuo pažeidimų jį apsaugoti tikrai galima. Šiame straipsnyje aptarsime pagrindines žalas, su kuriomis eksploatavimo metu trosai susiduria dažniausiai ir pasidalinsime informacija, kaip jų išvengti.
Dažniausiai pasitaikantys trosų pažeidimai
Mechaninius trosų pažeidimus nesudėtingai galima įžvelgti vizualinės patikros metu. Visgi, kai kurie pažeidimai yra klastingesni, sunkiau įžvelgiami. Būtent tokie pažeidimai yra patys pavojingiausi, keliantys grėsmę darbų saugai ir galintys sukelti labai liūdnų padarinių. Dažniausiai pasitaikančios trosų gedimų priežastys yra:
- Korozinis poveikis. Koroziniai pažeidimai yra viena iš sunkiausiai atpažįstamų troso gedimų priežasčių, todėl tai yra bene pavojingiausia žalos rūšis. Dėl korozinio poveikio trosai eksploatavimo metu gali tiesiog netikėtai nutrūkti. Dažniausiai pasitaikanti tokios problemos priežastis – blogas troso sutepimas arba troso, nepritaikyto darbinėms sąlygoms, naudojimas. Norint sumažinti korozinio poveikio riziką, visada pirmenybę reikėtų skirti trosams, kurie turi plastiko sluoksnį tarp išorinių ir vidinių gijų. Plastiko sluoksnis efektyviai apsaugo trosą tiek nuo vidinio nusidėvėjimo, tiek nuo korozinio poveikio.
- Vidinių vielų nusidėvėjimas. Eksploatavimo metu trosai dažnai nutrūksta dėl jų sandarą sudarančių vielų nudilimo. Tokia problema dažniausiai pasireiškia atvejais, kai trosas naudojamas labai ilgai. Troso sudėtyje esančios vielos po truputį dėvisi, plonėja ir praranda savo pirminį stiprumą. Vielų nutrūkimą gali lemti ir netinkamas kėlimo įrenginių naudojimas. Jeigu trosas eksploatavimo metu susiduria su žalingu išoriniu objektu, jis neigiamai paveikti gali ne tik troso paviršių, bet ir jo vidinę sandarą. Dėl to tikrai gali pasireikšti netikėtas kėlimo jungties nutrūkimas.
- Troso nuovargis. Troso nuovargis gali atsirasti ne tik dėl ilgo eksploatavimo laikotarpio, bet ir dėl kitų priežasčių. Viršyta trūkimo riba ar, sakykim, per dažnai atliekami pasikartojantys veiksmai, tokie kaip troso lenkimas, taip pat gali paskatinti jungties nuovargį ir jos nutrūkimą.
Priežastys, dėl kurių atsiranda troso pažeidimai
Daugelis trosų savo sandaroje turi šimtus atskirų vielų. Jo sudėtį sudarančios vielos bendradarbiauja tarpusavyje, drauge atlieka lenkimo veiksmus, atlaiko didžiulį svorį bei slėgį. Todėl tikrai tikėtina, kad susidūrus su vienos troso grandies pažeidimais, neilgai trukus bus pažeistos ir kitos troso jungtys. Priežasčių, kodėl atsiranda troso gedimai yra labai daug. Troso pažeidimus gali įtakoti netinkamas tepimas ar, pavyzdžiui, netaisyklingai atliekami troso suvyniojimo ar atvyniojimo darbai. Žalą troso būklei gali padaryti ir netinkamos eksploatavimo bei sandėliavimo sąlygos. Trumpai tariant, troso pažeidimai dažniausiai pasireiškia tuomet, kai su juo dirbantiems žmonėms trūksta žinių apie lynų naudojimą, tvarkymą, laikymą ir priežiūrą. Todėl atliekant įvairias kėlimo operacijas, visada reikėtų pasirūpinti, kad su trosais, lygiai taip pat kaip ir su kėlimo technika, dirbtų tik puikiai šio darbo specifiką išmanantys, reikiamas žinias turintys, apmokyti specialistai.
Siųsti užklausą
Reikia papildomos informacijos apie produktą ar paslaugas? Norite gauti komercinį pasiūlymą? Užpildykite užklausos formą ir mūsų specialistai atsakys į visus Jūsų klausimus.