Kėlimo griebtuvai, kitaip vadinami gnybtai ar spaustukai – itin praktiški darbo įrankiai, kurie padeda pakelti ir stabilizuoti sunkius krovinius be didelių pastangų. Kėlimo operacijose, vieno ar kito kėlimo griebtuvas yra naudojamas labai dažnai, nes jo pagalba galima sukurti maksimalią krovinio kontrolę. Nors kėlimo gnybtų naudojimas yra pakankamai primityvus ir paprastas, tačiau praktikoje tikrai pasitaiko atvejų, kai šie prietaisai yra naudojami visiškai netinkamai. Netinkamai naudojami kėlimo gnybtai darbinėje aplinkoje gali sukelti nelaimingus atsitikimus ir net personalo sužalojimus. Todėl norėtume Jus supažindinti su kėlimo griebtuvų naudojimo taisyklėmis, tam, kad būtų sukurta saugi, nuo įvairių rizikų apsaugota darbo aplinka.
Kėlimo griebtuvai: kas tai?
Kėlimo griebtuvas yra paprastas, tačiau itin naudingas darbo įrankis, naudojamas įvairiems kroviniams suimti ar pakelti. Kėlimo griebtuvai gali būti įvairių tipų bei dydžių. Kiekvienas iš jų – skirtas konkrečioms kėlimo užduotims atlikti. Tai reiškia, jog tokį įrankį nesudėtingai galima pritaikyti prie krovinio matmenų, formų, dydžio bei kitų parametrų. Kėlimo gnybtai įprastai naudojami plieno plokščių, betoninių blokų ir kitų sunkiasvorių medžiagų tvarkymui. Praktikoje, dažniausiai naudojami horizontalūs ir vertikalūs plokščių kėlimo gnybtai. Tačiau šių gaminių pasiūloje galima rasti ir kitus modelius, sakykim, pritaikytus apvalioms konstrukcijoms ar pan.
Kaip išsirinkti tinkamą kėlimo gnybtą?
Siekiant saugių ir produktyvių kėlimo darbų, visų pirma reikia išsirinkti konkrečiai kėlimo operacijai subalansuotą griebtuvą. Pagrindiniai dalykai, kuriuos reikia įvertinti planuojant įsigyti tokį įrankį:
- Apkrova. Visada atsižvelkite į maksimalią spaustuko apkrovą. Svarbu pasirinkti gnybtą, kuris gebėtų atlaikyti keliamo objekto svorį.
- Keliamos medžiagos tipas. Kai kurie gnybtai gali būti skirti tik plieno plokštėms, kiti - betonui ar kitai medžiagai. Todėl visada įsitikinkite, ar pasirinktas spaustukas yra pritaikytas medžiagai, kurią planuojate kelti.
- Saugos standartas. Visada ieškokite kėlimo griebtuvų, kurie atitinka Jūsų pramonės šakos saugos reikalavimus bei taisykles. Pramonės standartų neatitinkantis gnybtas kelia grėsmę darbuotojų saugumui.
Reguliari griebtuvo patikra
Net ir visiškai nauji ar tik kelis kartus naudoti griebtuvai turi būti tikrinami prieš kiekvieną naudojimą. Atliekant vizualinę apžiūrą, reikia ieškoti ne tik akivaizdaus pažeidimo, bet ir bet kokių nusidėvėjimo požymių. Pagrindiniai dalykai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį atliekant gnybto apžiūrą:
- Susidėvėjimas. Visada patikrinkite, ar nėra susidėvėjimo požymių – pažeistų sugriebimo paviršių, rūdžių, įtrūkimų pėdsakų ir pan.
- Užrakinimo mechanizmai. Įsitikinkite, ar visi fiksavimo mechanizmai yra geros būklės, patikimai pritvirtinti ir gerai užsifiksuojantys.
- Ženklinimo rodikliai. Patikrinkite, kokia keliamoji galia yra nurodyta ant griebtuvo. Ženklinimo patikrinimą būtina atlikti prieš kiekvieną kėlimo užduotį, net ir tuomet, jei tas pats griebtuvas yra naudojamas reguliariai.
Pagrindinės taisyklės, susijusios su saugiu griebtuvų naudojimu
Nors tinkamo griebtuvo pasirinkimas ir derama jo priežiūra yra be galo svarbu, pagrindinį dėmesį visada reikėtų skirti atsakingam ir taisyklingam griebtuvo naudojimui. Vadovaujantis šiomis taisyklėmis, tikrai bus užtikrintas saugus ir teisingas griebtuvų naudojimas:
- Darbuotojų apmokymas naudotis tokio tipo įrankiais;
- Taisyklingas griebtuvo uždėjimas ant krovinio;
- Apkrovos subalansavimas;
- Viršutinių tarpų įvertinimas (virš krovinio turi būti pakankamai vietos, tam, kad spaustukas nebūtų pažeistas, o krovinys būtų tinkamai pakeltas);
- Kėlimo greičio įvertinimas (krovinį reikia kelti saugiai ir lėtai);
- Šoninės apkrovos vengimas.
Kėlimo griebtuvų priežiūra ir remontas
Kėlimo gnybtų ilgaamžiškumui ir kėlimo operacijų saugumui labai didelę įtaką daro šių įrankių priežiūra. Kėlimo griebtuvų priežiūra reikia rūpintis reguliariai. Pagrindinės užduotys, kurias reikia atlikti:
- Tepimas. Laikydamiesi gamintojo rekomendacijų, kruopščiai sutepkite judančias dalis. Tinkamas tepimas padeda išvengti griebtuvo sijos dėvėjimosi kėlimo metu.
- Reguliarūs patikrinimai. Spaustuko patikrinimus reikia atlikti reguliariai, net ir tuomet, jeigu jis nėra naudojamas. Tik tokiu būdu galima iš anksto nustatyti defektus bei įvairius gedimus ir užkirsti kelią nelaimingiems atsitikimams.
- Remontas. Net ir menkiausių griebtuvo pažeidimų tikrai negalima ignoruoti, juos reikia šalinti ir kuo skubiau. Jeigu pastebimi akivaizdesni nusidėvėjimo požymiai, griebtuvą reikėtų pakeisti nauju darbo įrankiu. Tokiu atveju, remonto darbai nėra tikslingi.
Siųsti užklausą
Reikia papildomos informacijos apie produktą ar paslaugas? Norite gauti komercinį pasiūlymą? Užpildykite užklausos formą ir mūsų specialistai atsakys į visus Jūsų klausimus.