Stropai – įvairiose pramonės srityse plačiai naudojami kėlimo reikmenys, skirti saugiai ir greitai perkelti didelio svorio ir nestandartinių gabaritų krovinius. Statybų ir krovinių iškrovimo/pakrovimo aikštelėse kartais nėra išvengiama nelaimingų atsitikimų, kurie keliant sunkius svorius dažniausiai kainuoja itin brangiai – pavojaus zonoje esančių žmonių žūtimi, sunkiais sužalojimais arba dideliais materialiniais nuostoliais. Netikėtai atsilaisvinęs keliamas objektas arba neplanuotas jo judėjimas yra ypač pavojingas, o suvaldyti tokią situaciją yra beveik neįmanoma. Pavojai ir rizikos dažniausiai kyla dėl su stropais dirbančių žmonių patirties stokos, konkrečios situacijos (ar krovinio specifikacijų) neįvertinimo bei netinkamai parinktų stropų.

Teisingas stropų pasirinkimas – svarbiausia saugaus kėlimo sąlyga

Stropai yra vieni svarbiausių kėlimo įrangos elementų, kurių sėkmingą naudojimą daugiausiai lemia tinkamas stropų parinkimas ir naudojimas pagal numatytą techninį reglamentą, atsižvelgiant į leidžiamas apkrovas ir kitus parametrus. Dažniausiai yra naudojami trys stropų tipai: grandininiai, tekstiliniai ir stropai iš plieninio lyno. Renkantis stropus, svarbu įvertinti keliamo krovinio dydį, svorį, formą, krovimo pobūdį, stropų naudojimo būdą bei tvirtinimą. Visi šie aspektai turi būti pasverti renkantis stropus, kad šie galėtų atlaikyti numatytą darbinę apkrovą, būtų tinkamo ilgio ir turėtų reikiamą šakų skaičių.
Atvejais, kuomet krovinio kėlimui yra reikalingas daugiau nei vienas stropas, svarbu įsitikinti, jog jų šakos būtų neperkrautos, o keliamas svoris būtų stabilus. Kartais nutinka taip, jog apkrovos yra apskaičiuojamos teisingai, tačiau kėlimo metu, dėl krovinio svorio centro pasikeitimo, stropų šakos yra perkraunamos, todėl net ir teoriškai teisingai parinktas stropas gali neatlaikyti. Todėl svarbu įvertinti ne tik apkrovas, bet ir krovinio svorio centro pakitimus kėlimo proceso metu. Taip pat labai svarbu, jog visi priedai bei tvirtinimo elementai atitiktų numatytą krovinį, nes bet kokiam kėlimui neužtenka tik pačio stropo.

Dažniausiai pasitaikančios klaidos

Praktikoje yra neišvengiama ir klaidų. Deja, kai kurios jos yra pasikartojančios ir lemia nelaimingus atsitikimus. Žinodami, kokios yra dažnai pasitaikančios stropų pasirinkimo klaidos, galime lengviau apsisaugoti ir geriau atlikti paruošiamuosius darbus. Norėdami, kad stropas pilnai atitiktų jūsų poreikius, įsitikinkite, jog:
●    Yra stropo gamintojo sertifikatas;
●    Yra gamintojo parengta naudojimo instrukcija;
●    Krovinys atitinka stropo leidžiamą ribinę apkrovą;
●    Stropo rūšis ir konstrukcija tinka numatytam kroviniui ir jo specifikai;
●    Krovinys yra pritvirtintas tinkamai, pagal instrukciją;
●    Žinote visą svarbią informaciją apie krovinį (svorį, svorio centro padėtį, svorio centro pasislinkimo tikimybę, tvirtinimo taškus);
●    Suprantate visas krovinio kėlimo sąlygas ir įvertinote aplinkybes bei rizikas.
Renkantis stropą taip pat svarbu naudotis visais reikalingais stropo ir tvirtinimo priedais, kurie suteikia daugiau saugumo, palengvina kėlimo užduotis, papildomai saugo keliamą krovinį arba patį stropą nuo galimų pažeidimų. Esant bet kokiems klausimams, svarbu neimprovizuoti ir pasikonsultuoti su sertifikuotais kėlimo specialistais. Vadovaudamiesi šiomis bei kitomis gamintojų pateiktomis rekomendacijomis, stropą pasirinksite teisingai. Taip ne tik suteiksite savo darbuotojams daugiau saugumo, bet nepatirsite finansinių nuostolių ir kur kas geriau organizuosite darbus, ilgiau naudosite kėlimo reikmenis bei užtikrinsite geresnį savo vykdomos veiklos efektyvumą!